Objavom zaključaka na konferenciji za medije, završen je 27. kongres ugostitelja i turističkih djelatnika Hrvatske obrtničke komore, koji se 24. i 25. studenoga održavao u Opatiji.
O zaključcima Kongresa i temama koje su raspravljane tijekom skupa, na konferenciji za medije govorili su predsjednik HOK-a Dragutin Ranogaejc, predsjednik Organizacijskog odbora Stjepan Knežević, predsjednik Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika Ante Mihić i član Organizacijskog odbora, predsjednik OK Primorsko goranske županije Boris Vukelić.
Uz izlaganja predsjednika cehova županijskih područnih komora i vodstva Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika o prošlogodišnjem razdoblju, predstavnika resornih ministarstva i mjerodavnih institucija, tijekom Kongresa naglašeni su problemi ovog sektora i predložena moguća poboljšanja poslovanja.
Kongres je završen usvajanjem zaključaka koji će biti upućeni nadležnim institucijama:
1. U Zakonu o porezu na dodanu vrijednost, predlažemo smanjenje stope od 13% za ugostiteljstvo, odnosno vraćanje na iznos od 10%, kako je inicijalno tražio ugostiteljsko-turistički sektor.
2. Izmijeniti Pravilnik o porezu na dodanu vrijednost, kojim će se snižena stopa PDV-a primjenjivati na sve ugostiteljske usluge jednako u skladu s definicijama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti (neovisno o mjestu i načinu konzumacije).
3. Reorganizacijom Državnog inspektorata povećao se broj različitih inspekcija koje sada djeluju pojedinačno. Predlažemo da inspekcijski nadzori imaju i edukativni dio kontrola kako bi se potaknuo pravilan rad i u konačnici dobila kvalitetnija usluga, umjesto isključivo represivnih mjera. S tom namjerom inicirat će se izmjene različitih propisa o inspekcijama, kako bi sve inspekcije bile u obvezi i edukativno djelovati.
4. Prema Zakonu o financiranju jedinica lokalne samouprave i uprave, propisan je porez na potrošnju. Tražimo ukidanje ovog poreza, koji je propisan samo za ugostiteljstvo.
5. U cilju poticanja potrošnje i u konačnici većeg zapošljavanja, predlažemo priznavanje troškova reprezentacije u 100% iznosu.
6. Ugostitelji zahtijevaju programe obrazovanja koji u sebi sadrže više prakse, koja se mora realizirati većim dijelom u realnom radnom okruženju, odnosno u ugostiteljskim objektima. Pozivamo sve gospodarske asocijacije ugostiteljsko-turističkog sektora, kao i nadležna ministarstva, da se uključe u licenciranje gospodarskih subjekta koji mogu pružiti kvalitetna mjesta za provedbu prakse učenika srednjih strukovnih škola.
7. Tražimo mogućnost legalnog povremenog i kratkotrajnog zapošljavanja prema realnim potrebama ugostiteljske djelatnosti.
8. Predlaže se izmjena Pravilnika o paušalnom oporezivanju samostalnih djelatnosti na način da se i ugostiteljskoj djelatnosti omogući plaćanje poreza na dohodak u paušalnom iznosu.
Vijest preuzeta sa stranica Hrvatske obrtničke komore www.hok.hr